Bir
20

20 būdų sutaupyti apšvietimui sunaudojamą elektros energiją

Nepamirškite: 23% Lietuvoje ir vidutiniškai 19% pasaulyje gaminamos elektros energijos sunaudojama apšvietimui!

1. Pasirinkite ekonomišką šviesos šaltinį (lemputę).
Lemiantis faktorius – lemputės efektyvumas lm/W (liumenai į vatą).

2. Apgalvokite apšvietimo schemą prieš vykdant darbus. Pasitarkite su specialistais. Tai labai padės iš anksto numatyti laidus ir prietaisus ekonomiškam apšvietimui ir jo valdymui.

3. Vietose, kur reikalinga kryptinė šviesa, naudokite reflektorines lemputes. Tai gali būti skaitymo, rankdarbių vietos, paveikslų ar gėlių pašvietimas

4. Patalpų plotą skirstykite į zonas pagal funkciją. Skaitymui reikia 500 lx, televizoriaus 50 lx, vaikų žaidimams 100-200 lx

5. Sistemingai valykite šviestuvus, uždulkėję jie sugeria iki 70% lemputės skleidžiamos šviesos. Atvirus šviestuvus reikia valyti mažiausiai du kartus į metus, uždarus 1 kartą, o aukšto hermetiškumo vonios – kartą į du metus.

6. Laiku keiskite atidirbusias energiją taupančias lemputes, jų šviesos srautas krinta 30-40%. Jas pažinti galima iš pajuodusių stiklo vamzdelių galuose. Rinkitės gerų gamintojų lemputes nes jų tarnavimo laikas žymiai ilgesnis, didesnis šviesos srautas.

7. Teritorijos apšvietimui įjungti naudokite judesio daviklius. Šiuolaikiniai judesio davikliai reaguoja ne tik į judesį, bet ir į šviesą, išaušus, jie nebejungia šviestuvų.

8. Naudokite šviestuvus su dideliu šviesos atidavimo koeficientu. Gerų šviestuvų jis būna 0,7-0,8, blogos kokybės 0,4-0,5.

9. Koridoriuose ir laiptinėse apšvietimo valdymui naudokite judesio sensorius, jie įjungs šviesą kai jos reikia.

10. Pagal galimybes įsirenkite pastato valdymo sistemą (PVS), Ji padės taupyti elektros energiją. Tinka EIB, LON, DALI (pastaroji tik apšvietimui) ar kitokio formato sistemos.

11. Lauko apšvietimui įjungti ir išjungti naudokite fotorėles.

12. Plačiai naudokite šviesos pritemdymą. Tai ne tik leidžia taupyti, bet ir kuria komfortą. Naudokite automatinio pritemdymo prietaisus kurie reaguoja į natūralią dienos šviesą ir patalpoje palaiko reikiamą vienodą apšvietą.

13. Naudokite automatinio pritemdymo prietaisus kurie reaguoja į natūralią dienos šviesą ir patalpoje palaiko reikiamą vienodą apšvietą. Darbo vietoje įrenkite valdomą šviestuvą su šviesos ir buvimo davikliu Jis įjungs šviesą kai ateisite, pritemdys kai pakanka natūralios šviesos ir išjungs kai nueisite. Elektronika pati taupys energiją.

14. Liuminescencinius šviestuvus naudokite tik su elektroniniais balastais. Tai prailgina lempos tarnavimo laiką, panaikina mirgėjimą, sutaupo 25 % el. energijos.

15. Numatykite pakankamą kiekį jungiklių, kad galima būtų išjungti nereikalingus šviestuvus.

16. Įrengiant būstą darbo kambaryje numatykite didelius langus, jie užtikrins daugiau dienos šviesos. Naudokite kuo geriau praleidžiančias šviesą dienines užuolaidas arba apseikite be jų.

17. Jeigu turite kondicionierių, šiltais vasaros vakarais sumažinkite šviesą iki minimumo, tai sumažins kondicionieriaus energijos sąnaudas.

18. Kambarius tapetuokite ir dažykite kuo šviesesnėmis spalvomis.

19. Rašomąjį stalą statykite prie lango, kad kuo ilgiau naudotumėte natūralią šviesą.

20. Nepalikite budinčiame režime (stand by) nenaudojamų prietaisų. Kai kurie prietaisai – televizoriai, muzikiniai centrai, įvairūs maitinimo šaltiniai gali suvartoti nuo kelių iki dešimties vatų. Galima įrengti valdomas rozetes, naudojant belaidę RadioBus sistemą.

Įrašo komentaras

GOOGLE Ads


Kategorijos

Naujausi įrašai

Žymos

Archyvai

Naujausi komentarai

Partneriai

Metainformacija

Puslapiai

Reklama