Kov
4

Sporto salių ir aikštelių apšvietimas

Šiame straipsnyje pateikiamos sporto salių, vidaus patalpų bei lauko aikštelių, aikštynų ar stadionų apšvietimo rekomendacijos.

Kuo apšvietimas naudingas sportui?

Visiems sporto renginiams reikalingas geras apšvietimas, kad viskas vyktų pagal taisykles, būtų pasiekti geriausi rezultatai ir turi teikti malonumą dalyviams ir žiūrovams, ir nesvarbu ar jie žiūri varžybas gyvai, ar per televiziją. Siekiant maksimaliai išplėsti sporto statinių funkcijas, juose vykdomos ne tik įvairių sporto šakų varžybos ar <turnyrai>, bet ir koncertai, teatro spektakliai ar parodos. Tai turi būti numatyta projektuojant apšvietimą. Žiniasklaida ir televizija vis dažniau nušviečia sporto renginius ir tai reiškia, kad reikalingas apšvietimas, kuris užtikrintų puikią vaizdo kokybę, o taip pat negali nei akinti, nei blaškyti žaidėjų, žiūrovų ir teisėjų. Šis žiniasklaidos poveikis skatina žmones domėtis sportu, o tai savo ruožtu, didėja poreikis geresnės kokybės varžybų ir <turnyrų>. Apšvietimo kokybė yra vienas iš faktorių nulemiančių varžybų kokybę.


Realybė

Kartais apšvietimui nėra skiriamas pakankamas dėmesys ir įdiegiama nepakankama apšvietimo sistema. Ir tai dažniausiai ekonomiškai nenaudinga, nes dalyviai, žiūrovai ir televizijos reikalauja atnaujinti šią sistemą, o tai yra papildomos išlaidos. Todėl darbai turi būti atliekami antrą kartą. Kai diegiama ir atnaujinama apšvietimo sistema, turi būti įterpti energiją taupantys sprendimai, kad energijos švaistymas būtų sumažintas iki minimumo.  Todėl, šiame straipsnyje pateiksime rekomendacijas, įrengiant naujas ir rekonstruojant esamas apšvietimo sistemas vidaus ir lauko sporto vietose.

Sporto renginius skirstome į dvi grupes:

  • Netransliuojami per televiziją renginiai: vidaus ir lauko
  • Transliuojami per televiziją renginiai

Esminis apšvietimo sistemą nulemiantis klausimas – ar bus varžybos transliuojamos per televiziją. Europos standarte EN 12193 nustatyti reikalavimai sporto apšvietimui. Žinoma reikia taip pat atsižvelgti ir į vietinius standartus ir reikalavimus.

Reikalingos šviesos kiekis (apšvieta)

Tai reikalingas pakankamas šviesos kiekis (apšvieta, matuojama liuksais), reikalingas sportavimui. Kuo greitesnis sportas ir mažesnis žaidimo objektas (pvz. kamuolys), tuo aukštesnis reikalingas apšvietimo lygis. Paprastai rekomenduojama numatyti kelis apšvietimo lygius ar rėžimai, priklausomai nuo to ar vyksta treniruotės (netransliuoja televizija), ar tarptautinės varžybos (transliuoja televizija).

Vidutinė išlaikyta horizontali apšvieta (Eh)

Tai vidutinė apšvieta išlaikyta per instaliacijos aptarnavimo periodą. Aptarnavimas apima lempų keitimą bei šviestuvų valymą.

Vidutinė vertikalioji apšvieta (Ev)

Vertikali apšvieta

Tai šviesos kiekis vertikalioje plokštumoje ir turi būti skaičiuojamas bet kokioms kameros pozicijoms.

Kamerų apšvieta

Tai šviesos kiekis, šviečiančios stacionarios kameros kryptimi.

Skaičiavimai atliekami konkrečiu kampu plokštumos, statmenos kameros filmavimo krypčiai.Ši žaidėjo pusė formuoja televizijos kamerai vaizdą. Kameros apšvieta turėtų būti ideali ir skrendančiam kamuoliui ir žinoma ji skirsis nuo kameros apšvietos prie žemės paviršiaus. Nardymui, kameros apšvieta turi būti koncentruota ties nėrimo tašku iki prie vandens paviršiaus.

Taip pat svarbu užtikrinti TV kameroms filmuoti ir žiūrovus. Turi būti išlaikytas kontrastas tarp dalyvių ir žiūrovų (kaip bendra taisyklė priimama 15% vidutinės kameros apšvietos lygio).
Vaizdo fokusavimas: paprastai nustatomas 1,5m nuo žemės paviršiaus, išskyrus kai kurias sporto rūšis, kaip plaukimas ir nardymas.

Apšvietos tolygumas

Paprastai vertinami du parametrai:

Minimali/Vidutinė apšvieta: Tai santykis žemiausio apšvietos lygio su vidutine apšvieta.

Minimali/Maksimali apšvieta: Tai santykis žemiausio apšvietos lygio su maksimaliu apšvietos lygiu.

Reikia sukurti subalansuotą apšvietimo tolygumo lygį, kad žmonėms ir kameroms nereikėtų nuolat adaptuotis prie skirtingų apšvietos lygių.

Tolygumo gradientas

Kai televizijos kamera sukiojasi mačo ar turnyro metu, skirtingi apšvietos lygiai įtakoja vaizdo kokybę. Tai ne tik tolygumas, kuris turi būti įvertintas, bet taip pat pokyčio tarp skaičiavimo taškų pokyčio gradientas. Tolygumo gradientas išreiškiamas vieno taško apšvietos santykiu su 8 gretimais tinklelio taškais.

Modeliavimas ir šešėliai

Modeliavimas apibūdina apšvietimo sugebėjimą atskleisti formą ir medžiagos faktūra. Tai įtakoja, kaip patraukliai atrodo vaizdas. Šešėliai gali sukelti didelių problemų aikštelėje.

Klasikinis pavyzdys yra ledo ritulyje, kur šoniniai perimetro barjerai gali sukurti grubius šešėlius ties ledo aikštelės kraštais, jei yra neteisingai išdėstyti šviestuvai. Siekiant sumažinti šešėlius, reikėtų išlaikyti maksimalų šviestuvų santykį 60/40 vienoje ir kitoje arenos pusėje.

Spalvinė temperatūra

Tai matoma šviesos šaltinio spalva ir dažniausiai apibūdinama kaip „šilta“, „balta“ ar „šalta“. Spalvinė temperatūra žymima Kelvino laipsniais (K). Kuo mažesnė reikšmė, tuo šiltesnė matoma spalva. Pavyzdžiui, 2700 K yra šiltesnė spalva už 4000 K.

Spalvų atgava

Spalvų atgava yra šviesos šaltinio gebėjimas tiksliai atkurti paviršiaus spalvas. Spalvų atgavos indeksas (Ra) naudojamas apibūdinti lempos savybes.

Aprašymas Spalvų atgavos indeksas
Puikus spalvų perteikimas (reklama) Ra 91-100
Gera spalvų atgava Ra 81-90
Vidutinė spalvų atgava Ra 51-80
Bloga spalvų atgava Ra 21-50

Spalvos temperatūra naudojama kuriant nuotaiką erdvėje ir nereikia maišyti su spalvų atgava. Jei numatoma transliuoti televizija, nereikėtų maišyti spalvinių temperatūrų.

Akinimas

„Akinimas“ yra ginčytinas klausimas. Yra formulės, pagal kurias apskaičiuojamas akinimas, tačiau ar žmones akins prožektoriai ar ne, tai subjektyvu. Akivaizdu, kad jei kas nors pažiūrės tiesiai į 2 kW šviestuvą, tai jį akins, tačiau daugeliu atvejų to nebus. Žemiau nurodyti parametrai nusakantys akinimą. Specifines rekomendacijas rasite skyriuose apie vidaus sporto patalpas, lauko aikštes ir stadionus.

CIE akinimo nuostata

Lauko sporto šakų apšvietimo akinimas pagal CIE dokumentą 112 turi būti rastas naudojant „stebėtojus“ aikštelėje ir sėdimose vietose. Šiuo metu Europos standartuose nenumatytos rekomendacijos akinimo sumažinimui vidaus sporto patalpose. EN12193 standartas siūlo remtis CIE dokumentu Nr. 117. Dėl daugybės instaliacijos įrengimo būdų, labai sunku nustatyti konkrečią sistemą, įvertinti akinimą.

Akinimą įtakojantys faktoriai

  • Nustatyti kampus. Svarbu nuspręsti, kokios sporto šakos bus žaidžiamos ir nustatyti pagrindinius žiūrėjimo kampus. Šviestuvai turi būti išdėstyti įvertinus šiuos žiūrėjimo kampus.
  • Šviestuvų šviesos reguliavimas. Jei šviestuvai šviesos srautą galima reguliuoti, tai gali vaidinti didelį vaidmenį nustatant akinimo dydį. Tai viena priežasčių, kai klaidingai pasirenkama pigiausia apšvietimo sistema.
  • Maksimalus šviestuvo kreipimo kampas. Reikėtų riboti šviestuvo kreipimo kampą, siekiant sumažinti akinimą.
  • Šviesos šaltinio intensyvumo santykis su montavimo aukščiu. Tai turi būti taikoma pagal konkrečią situaciją.

Puslapiai: 1, 2

 


Įrašo komentaras

GOOGLE Ads


Kategorijos

Naujausi įrašai

Žymos

Archyvai

Naujausi komentarai

Partneriai

Metainformacija

Puslapiai

Reklama